قلعه زینل

دسترسی سریع:

دره شهر یکی از شهرستان‌های سرسبز، دیدنی و جذاب غرب کشور عزیزمان ایران است. این شهرستان که از توابع استان ایلام می‌باشد، قلعه‌ها و آثار تاریخی و باستانی بسیار زیادی را در خود جای‌داده و این روزها به نام شهر قلعه‌ای ایران شناخته می‌شود.

دره شهر یکی از شهرستان‌های سرسبز، دیدنی و جذاب غرب کشور عزیزمان ایران است. این شهرستان که از توابع استان ایلام می‌باشد، قلعه‌ها و آثار تاریخی و باستانی بسیار زیادی را در خود جای‌داده و این روزها به نام شهر قلعه‌ای ایران شناخته می‌شود. دره شهر یکی از شهرستان‌های سرسبز، دیدنی و جذاب غرب کشور عزیزمان ایران است. این شهرستان که از توابع استان ایلام می‌باشد، قلعه‌ها و آثار تاریخی و باستانی بسیار زیادی را در خود جای‌داده و این روزها به نام شهر قلعه‌ای ایران شناخته می‌شود.

دره شهر یکی از شهرستان‌های سرسبز، دیدنی و جذاب غرب کشور عزیزمان ایران است. این شهرستان که از توابع استان ایلام می‌باشد، قلعه‌ها و آثار تاریخی و باستانی بسیار زیادی را در خود جای‌داده و این روزها به نام شهر قلعه‌ای ایران شناخته می‌شود.

تاریخچه قلعه زینل

قلعه زینل دره شهر
قلعه زینل دره شهر

تاریخچه این قل به دوره تیموریان برمی‌گردد. از همین رو می‌توان گفت جزو قدیمی‌ترین آثار تاریخی ایران و ایلام می‌باشد. همان‌طور که میدانید در زمان‌های قدیم ایران به دلیل منابع طبیعی و تمدن چند هزارساله‌اش، همواره در معرض خطر یورش دشمنان بوده است. به همین دلیل است که امروز آثاری از قلعه‌های نظامی در قسمت‌های مرزی وجود دارند.

قلعه زینل یکی از همین قلعه‌های نظامی بوده که در طول تاریخ دستخوش تغییرات زیادی گشته است. بنای اصلی در مهروموم‌های 1314 توسط حاکم آن زمان ساخته‌شده و بنای فعلی حاصل تغییراتی است که در طول دوره صفویه روی آن انجام داده‌اند. قلعه زینل یکی از همین قلعه‌های نظامی بوده که در طول تاریخ دستخوش تغییرات زیادی گشته است. بنای اصلی در مهروموم‌های 1314 توسط حاکم آن زمان ساخته‌شده و بنای فعلی حاصل تغییراتی است که در طول دوره صفویه روی آن انجام داده‌اند.

معماری این قلعه

قلعه زینل دره شهر
قلعه زینل دره شهر

قلعه زینل یکی از همین قلعه‌های نظامی بوده که در طول تاریخ دستخوش تغییرات زیادی گشته است. بنای اصلی در مهروموم‌های 1314 توسط حاکم آن زمان ساخته‌شده و بنای فعلی حاصل تغییراتی است که در طول دوره صفویه روی آن انجام داده‌اند.

معماری اصلی بنا یک پلان مربع شکل داشته که در هر گوشه آن دژهایی برای دیدبانی و محافظت طراحی‌شده است. ارتفاع این دژها از دیوارها بیشتر بوده که دید نسبتاً مطلوبی را برای دژبانان فراهم می‌کند. متر یال اصلی که در ساخت این بنای تاریخی به‌کاررفته شامل: سنگ، آجر و ملات گچ است.

ویژگی‌های خاص قلعه زینل

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم شهرستان دره شهر سرشار از جاذبه‌های گردشگری، آثار تاریخی و منابع طبیعی است. اگر تابه‌حال به این نقطه از ایران سفر نکرده‌اید توصیه می‌کنیم سفرتان را برای بیش از 3 روز برنامه‌ریزی کنید تا بتوانید از جاذبه‌های گردشگری دیگر این شهرستان مثل قلعه میر غلام، تنگه بهرام، قلعه پور اشرف، پل گاومیشان و… نیز دیدن نمایید.

  • یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های قلعه زینل موقعیت جغرافیایی آن نسبت به شهرستان دره شهر می‌باشد. طراحی و ساخت این قلعه در مرتفع‌ترین نقطه شهرستان، آن را به یک بنای مستحکم و دفاعی تبدیل کرده است.
  • ویژگی مهم بعدی ابعاد دژها و ارتفاع بلند دیوارهای قلعه زینل است. این قلعه دیوارهایی با ارتفاع بیش از 3 متر دارد.
  • ورودی این قلعه در قسمت جنوب و حدود سه و نیم متر عرض دارد.

همچنین می‌توانید برای اقامت یکی از اقامتگاه‌های بومگردی اطراف قلعه زینل را انتخاب کنید. تمامی این اقامتگاه‌ها با تزئینات بومی آن منطقه طراحی و ساخته‌شده‌اند و آماده پذیرایی از گردشگران عزیز هستند. ازجمله اقامتگاه‌های معروف دره شهر می‌توانیم به:

  • اقامتگاه دوسین
  • بوم گردی آلامتو
  • اقامتگاه بوم گردی کبیر کوه
  • اقامتگاه زاگرس
  • اقامتگاه بوم گردی ستاره و… اشاره‌کنیم.

بهترین زمان سفر و مسیرهای رفتن به قلعه زینل

با توجه به موقعیت مکانی شهرستان دره شهر، آب‌وهوای این منطقه سرد و کوهستانی می‌باشد. اگرچه که به دلیل رودخانه‌های خروشان و پرآبی مثل سمیره، این شهرستان در فصل بهار و تابستان دارای مناظر خیره‌کننده و سرسبز است. از همین رو اگر می‌خواهید سفری به‌یادماندنی و خاطره‌انگیز داشته باشید بهترین زمان برای بازدید از قلعه زینل می‌تواند تعطیلات نوروز و فصل تابستان باشد.

از همین رو اگر می‌خواهید سفری به‌یادماندنی و خاطره‌انگیز داشته باشید بهترین زمان برای بازدید از قلعه زینل می‌تواند تعطیلات نوروز و فصل تابستان باشد.

اشتراک مطلب:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسترسی سریع:

بیشتر از دره شهر بدانید:

پیمایش به بالا