معرفی سوغات محلی دره شهر

سوغات دره شهر شامل صنایع دستی، زیورآلات دست ساز، گلیم نقش برجسته، سفال، چرم دوزی و
خوشمزه هایی مانند روغن حیوانی «دان»، ترخینه، عسل کوهی، برنج محلی، خیار، برساق و … نام برد.

ماشته بافی


ماشته بافی یکی از صنایع‌دستی معروف و بسیار زیبا است که معرف فرهنگ و اصالت مردم این منطقه دره شهر است. ماشته بافتی محکم و منسجم دارد و پارچه‌ای شبیه به جاجیم است که البته از ماشته با عنوان جاجیم هم یاد می‌کنند. درگذشته از ماشته به‌عنوان زیرانداز، رختخواب‌پیچ و یا روانداز کرسی استفاده می‌شده است؛ اما در کاربرد‌های امروزی از این صنایع‌دستی به‌عنوان روتختی، روفرشی، کیف، ساک، رومبلی، رو صندلی اتومبیل استفاده می‌شود و بیشتر جنبه تزیینی دارد.

ماشته بافی
حصیربافی

حصیربافی


حصیربافی یکی از صنایع‌دستی و هنر‌های زیبایی است که دیرباز در بسیاری از مناطق کشور بیشتر به‌صورت فعالیت خانگی رواج دارد. حصیربافی از زیرورو کردن، بافتن و پیچاندن رشته‌های گیاهی در شکل‌های مختلف، به‌صورت ساده و نقش دار به کمک دست‌وپا را است. از حصیربافی برای ساخت ظروف (زنبیل، سبد و غیره)، پرده، کلاه، فرش و غیره بهره می‌گیرند که هرکدام کاربرد ویژه‌ای دارند. تولید محصولات در دره شهر به دلیل وفور و در دسترس بودن مواد اولیه انجام می‌گیرد.

شیرینی محلی بژی برساق

برساق نام نوعی شیرینی خشک در شهر دره شهر است در تهیه این شیرینی از رازیانه، آرد گندم، تخم‌مرغ، شیر، شکر و روغن محلی (دان) استفاده می‌شود. مخلوط این مواد باهم به همراه ترکیبی از گردو، دارچین، شکر، گلاب و هل که در درون خمیر قرار می‌گیرد که در روغن محلی (دان) سرخ می‌شود و شیرینی خوشمزه‌ای را فراهم می‌کند و طرفداران زیادی هم دارد.

بژی برساق
آش ترخینه

ترخینه خوش‌طعم

کشکینه (ترخینه) نوعی عصاره خشک‌شده از ترکیب بلغور گندم، دوغ، زردچوبه، فلفل سیاه و نعنا خشک است که از آن‌یکی از خوشمزه‌ترین آش‌ها تهیه می‌شود؛ و یکی از سوغات‌های شهر دره شهر است.

پیمایش به بالا