آبشار هفت آسیاب دره شهر در کبیرکوه نگین زاگرس


آبشار هفت آسیاب در شهرستان دره شهر استان ایلام واقع‌شده است. شهرستان دره شهر سرشار از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی گردشگری است که گردشگران می‌توانند با سفر به دره شهر مجموعه‌ای از جاذبه‌های منحصربه‌فرد را که شاید در جای دیگر کمتر دیده باشند مشاهده نمایند.

آبشار هفت آسیاب
آبشار هفت آسیاب

آبشار هفت آسیاب یکی از ده‌ها جاذبه دیدنی شهرستان دره شهر است که در منطقه گاومیشان و نزدیکی روستای مرادآباد و مهتابی قرارگرفته است. این آبشار در دامنه کبیرکوه این دیواره بلند و استوار در شرق شهرستان دره شهر قرارگرفته است، دسترسی به آبشار از طریق جاده آسفالته روستایی و پیاده‌روی در حدود ۴۵ دقیقه است.

سرچشمه آبشار هفت آسیاب دره شهر

سرچشمه اصلی این آبشار چشمه‌های بالادستی است که از قسمت زمین رانشی کبیرکوه (بزرگ‌ترین زمین رانشی خاورمیانه و به تعبیری جهان) تشکیل گردیده و به‌طرف پایین کوه سرازیر شده‌اند.

هفت آسیاب آبی دره شهر
هفت آسیاب آبی دره شهر

علت نام‌گذاری آبشار هفت آسیاب این است که در پایین‌دست آبشار، آثاری به‌جامانده از آسیاب‌های آبی قرار دارد که درگذشته مورداستفاده قرارگرفته‌اند و طبق گفته ساکنین محلی تعداد این آسیاب‌ها درگذشته هفت آسیاب بوده است به همین علت نام این آبشار برگرفته از آسیاب یا هفت آسیاب است.

نمایی از آبشار هفت آسیاب دره‌شهر
نمایی از آبشار هفت آسیاب دره‌شهر

در دو طرف رودخانه‌ای که به آبشار منتهی می‌گردد درختان بلوط کهن‌سال را می‌توان مشاهده کرد که منظره‌ای زیبا و دلپذیر در اطراف رودخانه به وجود آورده و محل مناسبی برای استراحت و اتراق گردشگران و کوهنوردان به شمار می‌روند.

بهترین زمان برای سفر و شبمانی در آبشار هفت آسیاب

در اواخر اسفندماه و اوایل فروردین این منطقه گردشگری یکی از زیباترین مناطق در سراسر کشور به‌حساب می‌آید که شاید کمتر منطقه‌ای در این موقع از سال برای گردشگری مناسب‌تر از آن وجود داشته باشد.

در این موقع از سال به دلیل فراوانی آب و سبز بودن منطقه و شرایط آب و هوایی بسیار مناسب و دل‌چسب چهره آبشار را بی‌نظیر کرده و می‌توانید روزها و ساعات بسیار خوشی را در کنار خانواده در این منطقه بگذرانید.

آبشار هفت آسیاب دره‌شهر
آبشار هفت آسیاب دره‌شهر

درست است که شرایط آب و هوایی منطقه در اوایل فصل بهار بسیار دلپذیر است اما در فصل‌های دیگر سال باکمی طاقت در سرما و گرما می‌توان به این منطقه نیز ‌سفر کرد.

چیت جا و محیط اطراف آبشار هفت آسیاب

در نزدیکی آبشار منطقه دیگری به نام چیت جا وجود دارد که سه طرف آن را صخره‌های بلند احاطه کرده و فقط ازیک‌طرف راه ورود و خروج به آن میسر است و داخل این فضای تقریباً بسته و بسیار بزرگ که مانند یک پارک جنگلی خودنمایی می‌کند چشمه‌ای فصلی وجود دارد و گردشگرانی که به منطقه سفر می‌کنند می‌توانند از این قسمت هم لذت ببرند.

در رودخانه پایین‌دست آبشار، همچنین آبشارهای کوچک و بزرگ دیگری هم وجود دارد که معمولاً گردشگران برای آبتنی از آن‌ها استفاده می‌کنند.

راه‌های دسترسی به آبشار هفت آسیاب

از جاده دره شهر به پل‌دختر و از کنار پل سیمره (پل گاومیشان) جاده روستایی آسفالته‌ای به طول ۱۰ کیلومتر به روستای مرادآباد متصل می‌شود که در آخر این روستا پارکینگی برای پارک اتومبیل قرار دارد، ازآنجا با برداشتن وسایل موردنیاز از طریق یک‌راه پاکوب و تقریباً ساده می‌توان با پیاده‌روی آرامی که بر روی یال قرار دارد به آبشار هفت آسیاب دسترسی پیدا کرد درروی یال چون بر منطقه مشرف است می‌توان وسعت بزرگ‌ترین زمین رانشی خاورمیانه و منطقه سیمره را مشاهده کرد.
نویسنده: (عیدی محمدیان،۱۳۹۷)
دیدگاه خود را بیان کنید